WPROWADZENIE

       Województwo śląskie mimo tego, że jest jednym z najmiejszych województw w Polsce, jest miejscem wyjątkowym, kryjącym w sobie wiele zabytków architektonicznych, cudownych zakątków natury, charekterystycznych dla naszego regionu budowli,oraz miejscem, w którym tradycja spotyka sie z innowacją. Mam nadzieję, że dzięki Waszemu zaangażowaniu i pracy, wspólnie odkryjemy wyjatkowość Naszego województwa.
                                                                 
        
Województwo śląskie usytuowane jest w południowej części Polski. Region sąsiaduje z województwami: opolskim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim, a od południa graniczy z Republikami: Czeską i Słowacką. W promieniu 600 km od Katowic znajduje się część europejskich stolic: Warszawa, Praga, Bratysława, Wiedeń, Budapeszt i Berlin.

        Województwo śląskie zajmuje 14. miejsce w kraju pod względem obszaru, a 2. pod względem liczby ludności. Na tym stosunkowo niedużym terytorium, wynoszącym 12 331 km kw. (3,9 % powierzchni Polski), żyje 4 714 982 mieszkańców. Na terenie województwa można wyróżnić 4 aglomeracje miejskie: górnośląską – o znaczeniu europejskim oraz bielską, częstochowską i rybnicką – o znaczeniu krajowym. Województwo jest podzielone na 36 powiatów: 19 grodzkich i 17 ziemskich. Największą rolę administracyjną, gospodarczą i kulturową odgrywają miasta: Katowice, Sosnowiec, Bytom, Gliwice, Zabrze, Tychy i Chorzów. W nich skupiają się uczelnie, instytucje kultury i większe firmy. Rybnik, Bielsko-Biała i Częstochowa to stolice pozostałych subregionów.



Jura Krakowsko - Częstochowska
 
Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Zespół pałacowo-parkowy książąt pszczyńskich w Pszczynie

Rynek w Bytomiu

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu


Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie


Spodek w Katowicach